Strona główna Aktówka Kultury z niepełnosprawnością Nie jestem Twoją Osobą z Niepełnosprawnością – Wpis z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami.

Nie jestem Twoją Osobą z Niepełnosprawnością – Wpis z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami.

Autorka: Katarzyna Goworek
0 Komentarz

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Przy tej okazji przypominam, że ani ja ani inne Osoby z Niepełnosprawnościami nie są niczyimi Osobami z Niepełnosprawnościami. Innymi słowy: nie żyjemy po to, by inspirować osoby bez niepełnosprawności.

Może Cię to zdziwi, ale nie żyję po to, by Cię inspirować, żebyś czuł_ się lepiej ze swoją sytuacją, nie jestem po to, żeby motywować. Ani nawet po to, by edukować i poszerzać horyzonty innych. Robię to, bo chcę. Uważam, że to jest ważne, potrzebne oraz dlatego, że wierzę, że dzięki temu mogę coś zmienić w społecznym postrzegania Osób z Niepełnosprawnościami. Ale nie muszę tego robić tylko dlatego, że jestem Osobą z Niepełnosprawnością.

 Osoby z niepełnosprawnością nie żyją po to, żeby osoby bez niej czuły się lepiej.

Nie interesuje mnie to, że patrząc na mnie czy inne Osobami z Niepełnosprawnościami czujecie, że macie szczęście. To nie jest nasza rola. Nasza rola jest taka jaką sami sobie wyznaczymy. Nie chcę być i nie jestem żadną szufladką, do której ludzie chcą mnie wrzucić, by łatwiej było im rozumieć świat.

Takie postrzeganie Osób z Niepełnosprawnościami jest instrumentalne, przedmiotowe i opisuje nas tylko jedną, niejednokrotnie najbardziej widoczną, cechą.

Możecie mi wierzyć, że wiele przez to tracicie. Mamy wiele cech i pełnimy różne role. Warto je poznać.

Szukacie inspiracji i motywacji? Znajdźcie ją w sobie albo gdzieś indziej. Uważacie, że jestem taka dzielna tylko dlatego, że żyję z zawansowaną niepełnosprawnością? Otóż, rozczaruję Was. Jestem dzielna także z wielu innych powodów

Wpis na podstawie mojego artykułu: „Kiedyś trzeba było o tym napisać – albo ten tekst o Special, Years&Years, reprezentacji i życiu osób z niepełnosprawnościami”, który znajdziecie na blogu Aktówka Kultury.

W Aktówce Kultury piszę o niepełnosprawności i życiu z niepełnosprawnością. Z odwagą i determinacją podejmuję trudne tematy. Chcesz mnie w tym weprzeć? Udostępnij ten wpis, poleć profil, wesprzyj Aktówkę na Patronite

W sprawie współprac i matronatów piszcie :na wspolpraca@aktowkakultury.pl

Zobacz także

Daj znać, co myślisz

Ta strona używa ciasteczek. Ok, świetnie! Polityka prywatności