Strona główna Sherlock Holmes Długi weekend to za mało! – Maj(ówka) z Sherlockiem Holmesem

Długi weekend to za mało! – Maj(ówka) z Sherlockiem Holmesem

Autorka: Katarzyna Goworek
0 Komentarz

Czasem zapominam jak dużą mam wiedzę na niektóre tematy i jak wiele materiałów mam dosłownie pod ręką. Przed majówką sięgnęłam po jedną ze swoich książek okołoholmesowych, potem chciałam napisać wpis, po czym stwierdziłam, że czas na pierwszy miesiąc tematyczny w Aktówce Kultury!

Tak! Ogłaszam pierwszy w historii Aktówki Kultury miesiąc tematyczny! I to nie byle jaki. Wyciągnijcie swoje deerstalkery, wytrzyjcie lupy z kurzu, włącznie serial Granady, weźcie do ręki książki! To miesiąc z Sherlockiem Holmesem! #MajówkaZSherlockiemHolmesem! To właśnie pod tym hasztagiem będziecie mogli śledzić wszystkie wydarzenia związane z tym miesiącem tematycznym.

A będzie się działo! The game is a foot! (jak powiedziałby klasyczny Holmes). The game is on! (jak powiedziałby Sherlock z serialu BBC). Ruszamy z tematem! (jak mówi Kasia z Aktówki Kultury).

Co czeka czytelników (i słuchaczy!) Aktówki Kultury w pierwszym miesiącu tematycznym w historii bloga? O tym za chwilę. Najpierw o tym jak to się stało i dlaczego tak późno?

Jak to się stało? Otóż, to elementarne.

Od paru dni myślę też o wpisie z okazji Międzynarodowego Dnia Sherlocka Holmesa, który przecież przypada w maju, a konkretnie w rocznicę urodzin Sir Arthura Conan Doyle’a. Autor opowieści o najsłynniejszym detektywie świata, ikony literatury i popkultury urodził się 22 maja 1859 roku.

Potem przypomniałam sobie, że z kolei 4 maja przypada kolejna rocznica ostatecznego starcia Holmesa z Moriartym przy wodospadzie Reichenbach (o mój Holmesie, kocham tę historię!).

Poza tym w piątek, tuż przed weekendem majowym szukałam w swoim Holmesowym regale jakiejś książki do przeczytania przez długi weekend. Mój Holmesowy regał liczy sobie już około trzydziestu pozycji. W tym najcenniejsze książki w moim domu, czyli trzytomowe opracowanie krytyczne kanonu autorstwa Klingera.

Wtedy też zdałam sobie sprawę jaki mam ogrom materiału, ale przede wszystkim wiedzy. Z tego co już wiem i czego mogę się jeszcze dowiedzieć mogę zrobić do kilkudziesięciu wpisów. Albo więcej. Dlaczego więc nie zrobić w końcu miesiąca tematycznego o czymś co znam tak dobrze i kocham tak bardzo?

Na ten pomysł wpadłam już dawno. Wygrywała u mnie jednak niepewność siebie, obawa, że jestem niekompetentna. W tym całym strachu często zapominam jednak jak bardzo kocham pisać, jaką wielką radość mi to sprawia, jak uwielbiam w sobie tę odwagę, gdy mi sprawia moment, w którym mimo strachu podejmuję kolejne nowe wyzwanie.

A pisanie i mówienie o Sherlocku Holmesie to absolutnie najlepsza rzecz na świecie.

Czas więc po prostu to robić, ponieważ…

Mam wiedzę i nie zawaham się nią podzielić

Co to Oznacza? Sherlock Holmes jest bardzo ważną częścią Aktówki, ale w maju będzie tu gościł na każdym kroku i w różnych Aktówkowych mediach. Będzie nawet w pierwszym odcinku podcastu! TAK! Zmieniłam temat pierwszego odcinka podcastu. Będzie Holmesowy.

Przez cały miesiąc:

– Na Facebooku i Instagramie będą pojawiać się krótkie wpisy dotyczące Sherlocka Holmesa, ale także apokryfów, komiksów i kwestii okołoholmesowych

– Będą pojawiały się stories z luźnymi, randomowymi myślami w temacie Aktówkowego bohatera miesiąca, a także o tym co Holmesowego aktualnie czytam, oglądam lub słucham. Może potem zbiorę je w jeden dłuższy wpis?

– Na blogu pojawi się wpis z okazji dnia Sherlocka Holmesa o tym, dlaczego kocham tę postać. Mam nadzieję, że finalnie uda mi się opublikować przynajmniej trzy okołoholmesowe teksty, ale nie obiecuję, gdyż od połowy maja będę dojeżdżała na turnus rehabilitacyjny i będę pisała z doskoku. Ale postaram się. Niesamowicie się jaram tym miesiącem tematycznym i tak łatwo go nie odpuszczę. W końcu to Holmes.

– Będzie odcinek Aktówkowego podcastu! Nie dość, że pierwszy to jeszcze o Holmesie. O czym? W Odcinku pt.: Kiedy Watson poznał Holmesa będę opowiadała o pierwszym spotkaniu lekarza wojskowego i genialnego detektywa. W kanonie, w uwspółcześnionych opowieściach od BBC oraz w niezrealizowanej pierwszej wersji pilota wspomnianego serialu. 

A oprócz tego:

W międzyczasie pojawi się też obiecany wpis na temat nowej identyfikacji wizualnej Aktówki, bo to dla mnie bardzo ważne i przełomowe. Pewnie pojawi się recenzja tak bardzo wyczekiwanej drugiej części Doktora Strange’a. I oczywiście będę Wam też relacjonowała turnus rehabilitacyjny, ale królował będzie Holmes i tematy okołoholmesowe.

Jeżeli ktoś z Waszego otoczenia jest fanem Sherlocka Holmesa czy opowieści detektywistycznych koniecznie przekażcie mu namiary na Aktówkę Kultury! (Strona, Instagramie, Facebook). Jeżeli wydedukowaliscie, że wśród Waszych obserwujących są miłośnicy genialnego detektywa albo po prostu uważacie temat za ciekawy albo chcecie by więcej ludzi czytało pełne pasji teksty to podzielcie się tą informacją! Na stories znajdziecie (w przypiętych) znajdziecie specjalną planszą do udostępnienia. Dzielcie się także tym wpisem, niech wieść się niesie!

Jestem bardzo podekscytowana nadchodzącym miesiącem! A Wy? Na co najbardziej czekacie? Dajcie znać w komentarzu!

Zobacz także

Daj znać, co myślisz

Ta strona używa ciasteczek. Ok, świetnie! Polityka prywatności